top of page

Kahkaha Sanatı


Anadolu’nun ortasında Konya-Hüyük İlcesi’nin Çavuş Mahallesi’nde yer alan kerpiç evlerden oluşan sanat köyümüz, ‘Sonsuz Şükran Köyü’ birçok sanat insanı ile İstanbul’dan gidip buluştuğumuz ortak noktamız!..

Ne şanslıyım ki köyümüz sebebiyle tanıdım komşumu. Hayatımın en zor günlerinde sanki meleğim gibi yanımda. Bir şey danıştığımda ya da motivasyona ihtiyaç duyduğumda gülen gözleri ve tecrübesiyle bütünleşen çözümleriyle muhteşem destek kuvvet olmuştur sevgili Esra Alkan. Beni motive edip istediğim sonuca varmamı kolaylaştıran hikayemi anlatayım size:

Tam bir yıl oldu yaşamın durağan dinginliği içinde evden iki sitemi birden yapmaya çalışalı. Sanat galerimizin 21. yılında yenilenmek ve dijital döneme geçiş zamanı, tam bunaldığımız korona dönemine denk geldi. Ne yaptık biliyor musunuz! Ana site olan www.galeribinyil.com ile içinden de geçiş yapılarak eserlere bir tuş ile ulaşabileceğiniz kadar yakın www.binyilart.com sanat dükkanımızı birleştirdik. Artık sizler de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tabii bu süreç çok sancılı ve bir o kadar da geçmişi tarayan arşivin derinliklerine inerek kendini inceleme ve özeleştirinin içinde bulabileceğimiz bir dilim idi. Tam altı ay sürdü yenilenme serüveni. Ayıklamak gereken bir dolu kağıt, arşiv, fotoğraflar arasında boğuştuğum bir gün, arkadaşım Esra’yı aradım. Çok özlemiştim.


Esra Alkan’ı size, seçerek okuduğu İÜ Arkeoloji ve Antropoloji ile anlatmam lazım ki bir kişinin isteyerek aldığı eğitimin ona ne farklı özellikler kattığını anlatabileyim!.. İşi gücü insan-coğrafya ve insana faydalı olmaktır, benim arkadaşımın. Yıllarca çocuklarla Kalk Gidelim programlarını, belgesellerini, Kalk Gidelim Kitaplarını hep ‘insanın başlangıcı’ dediği çocuklar için yapmış. Benim gibi içindeki çocuğu yaşatan yetişkinler de ilgi alanı. Hele de dost elini tuttuysan!.. Konu dışı olacak ama arkeolojisini tarihini inceleyerek yazdığı ‘Kalk gidelim Edirne, Sinop, Rize, Mardin, Düzce, Ahlat, Tokat, Çanakkale’yi yazarken yanında yoktum, hayıflanmıştım diye köyümüzün Amazonlarla ilgili belgeselini yazacakken ruh haline şahit etti beni, uçuyordu ruhum az kalsın!.. İşte bunu hatırladım, sarıldım telefona saatin kaç olduğunu düşünmeden!.. Alo, geldi mi gelmedi bilmem, başladım hemen: “Halim nice haraptır, ne yapsam, ne etsem?..” nefes almadan konuşuyorum kesintisiz...

“Dur dur aa, a, sahi ben neden sana bahsetmedim ki? Hindistan’dan icazet aldığım ‘Kahkaha Yoga’ sını sana yaptırayım, ilk buluşmamızda, nasıl buluşsak, buluşamayız, derken kendimi telefonda karşılıklı görüntüyle eğitiminde buluverdim. HahahaHohoho, beş altı kahkaha egzersizini büyülü sesiyle taklit ettirtti. Sağ sol beynin dengesini sağlayan ve odaklanmamız için hareketler bunlar, dedi. Beynimiz gerçeğiyle sahtesini ayırt edemiyor, hazır veriyor mutluluk hormonlarını; bize de istifade etmek düşüyor diye inanılmaz hızlı bir şekilde beni donattı. Sonra ne mi oldu? Bu kadar ivedi fayda sağlayacağını yaşayınca hem sizinle paylaşayım dedim hem de arkadaşıma sonsuz inandım. Günlük hayatında denemeye başladım. Bir kaç gün içinde yazmama odaklanmam ve hafızamın en derin yerlerine ulaşabilmemi sağladı. Özellikle geçenlerde Galerimizde büyük bir gerginlik yaşamıştım, iş hayatı içinde olur ama neredeyse kıpkırmızıyım gözyaşlarıma yenik düşmek üzereyim. Birden aklıma geldi yaptıklarımız. İçeride sakin bir köşe bulup verilen hareketleri uygulamaya başladım. Şimdi yapmazsam ne zaman gerekecekti ki? O kadar sıkkınlıktan bir anda hem de 10 dakika içinde yüzeye çıkıp kendimi mutluluğun kollarına bırakmıştım. Kendimle baş edebilmemi sağlamıştım. Üstelik 30 dk. sonra çok önemli bir sanat ilgilisi ziyaretime gelecek. Onu da bu sayede çok olumlu, enerjik, arınmış bir ruh haliyle karşılayabilmiş oldum. Toplantı sürecini de çok mutlu, sanat bilgilerime kolay odaklanarak sohbeti bol geçirdik. İyi ki aramışım seni Esra’cığım, çok şanslıyım ki seni tanımışım. Köyümüz işte böyle değerli arkadaşlarımızın yer aldığı düşünce ve sanat üretebilen, birbiriyle el ele bir deneyimleme ve paylaşım alanıdır. Bir fırsatınızda gezip görülmeli!..


67 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


Jehat HEKİMOĞLU
Jehat HEKİMOĞLU
Mar 23, 2021

Çok samimi, içten bir yazı olmuş✌️ bazen her şeyden bağımsız düşündüğüm kıvamda. Öyle içimden geldiği gibi yazmak bu olsa gerek:)

Like
bottom of page