top of page
Ekran Resmi 2022-12-17 20.53.48.png

Beyin Burada Ne Etsin?


Fotoğrafa baktığınızda ülkemizdeki bilim insanı adaylarının neden başka ülkelerde çalışmak istediğini daha iyi anlayabilirsiniz. Ülkenin başbakanı arkada, bilim insanları önde. Türkiye'de olsa ön sırada siyasetçileri görürdük, haber detayını okusak bile, o fotoğrafın neden çekildiğini anlamazdık. Bu başarının mimarı iktidarmış gibi aksettirilirdi çünkü.


Bak şu saflığıma! Bu fotoğrafı görene kadar, daha ne kadar çok sebep var! Bu ülkede üniversiteyi derecelerle kazanmış ve o okulu derecelerle bitirecek gencecik çocuklar, ülkenin gidişatıyla ilgili fikirleri var diye terörist muamelesi görüp, kapıları kırılarak gözaltına alınmadı mı? O güne kadar aklında olmasa dahi, o an itibariyle bu ülkeyi terk etmek istediyse o insan, başka bir seçenek bırakılmadığındandır.


Sonra 'yerli' otomobilinizin motorunu, tasarımını yapacak mühendisi yurtdışında ararsın. Üstelik yurtdışında yaşayan Türkiyeli bir mühendis yapıyordur onu belki, farkına bile varmazsın.


Nitelikliyi desteklemek yerine, nitelikliyi küstürüp niteliksize paye vermeyi adet edinmiş bir yapımız var. Bunun sebebi sadece siyaset değil ki. Bu siyaseti zaten bu toplum üretiyor. Nelerin beğenildiğini, nelere değer verildiğini görmüyor muyuz? Eee...


Daha çok şey var. Gerçi yukarıkileri söylemek bile sizi bu ülkede 'nifak tohumu' ilan etmek için yeterli. O yüzden yeteri kadar riske girdiğimi düşünüyorum. Gördünüz mü bak? Beyin burada ne etsin?

26 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page