top of page

Bilemiyorum Altan


Ülkede koşarak kaçmak için gerekli bütün şartlar hazır. Aşılarımız tam diye dünyaya bağırıyoruz. Ama aşı var mı tam bilmiyoruz. Aslında bizi ilgilendiren her konu devlet sırrı kategorisinde. Sor bak…

-Aşı nerede?

-Bilemiyorum Altan.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın turizm tanıtım videosu malumunuz. Tepkilerden sonra kaldırdılar videoyu. Bu noktada söylemeliyim ki sosyal medya güçlü bir eylem alanına dönüştü. Doğru kullanıldığında klavye delikanlılığı diye eleştirdiğimiz bu eylem çok işlevsel olabiliyor. Unutturulmak istenenlerin gündemde kalmasını, sorması yasaklanan soruların sorulmaya devam etmesini sağlıyor. Eğer olmasaydı, bunu sağlamak hiç kolay iş değil.

Ülke ahvaline geri dönecek olursak, durum vahim elbette. Ekonomik kriz olmadığını söylediklerinde buna artık kendileri de inanmıyor. Dahası krizin küreseli kapıda. Avrupa ve Rusya kıtlık ekonomisine hazırlanıyor. Nedir bu? Ve neden? Kıtlık ekonomisi üretimi çeşitli etmenlerden dolayı azalmış mamullerin iç tüketimin ihtiyaçlarını önceleme üzerine geliştirilen politikalara neden olacak. Örneğin, tahıl, baklagiller, patates ve benzeri tarım ürünlerinin ihracatını durduracaklar. Pandemi döneminde tarımsal üretim ciddi anlamda geriledi. Bu da bizim gibi tarımda dışa bağımlı ülkelerin bu ürünlere ulaşamamasına ya da ulaşabilse dahi çok pahalıya tedarik etmesine neden olacak.

-Aaa, hani biz tarımda kendi kendine yeten tek dünya ülkesiydik?

-Eski Türkiye o Altan.

-Yenisinde niye yetmiyoruz?

-Bilemiyorum Altan.

Velhasıl önemli gelir kaynağı turizm olan bizim gibi ülkeler için köprüden önceki son çıkış gibi görünüyor bu yaz. Türkiye bu konuda en cevvali çıktı. Aşısı var mı, test sonucu ne diye bakmazsınız ülkeye turist doldurmayı hedefliyor yönetenler. Potansiyel taşıyıcıların ülkeye yayılmasını sağlayarak önümüzdeki sonbaharı tehlikeye atıyorlar. Olur da virüs etkisini yitirir, işte o zaman bir kurtuluş ihtimalimiz var. Ama böyle mutasyona davetiyeyle, mutant virüsün insafıyla, işler daha da zor olacak görünüyor.

13 görüntüleme2 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ACILI AMA YAN YANAYIZ! Bir sokak müzisyeni, Cihan Aymaz, 'Benim istediğim şarkıyı çal lan' diye bağırarak saldıran bir kişinin bıçak darbeleriyle hayatını kaybetti. Bir kişinin böyle bir zihniyetle da

bottom of page